Пациенти с пневмонии препълниха Пулмологията в “УМБАЛ-Пловдив”
23/01/2019

 

Усложненията от вирусните инфекции препълниха отделението по пулмология в “УМБАЛ-Пловдив”. В момента няма нито едно свободно болнично легло, а постоянно идват нови пациенти, затова направихме искане временно базата да бъде увеличена с 9 и леглата да станат 47, докато отмине вълната, заяви началникът д-р Илияна Вълканова.

Според нея болните, които са приети за лечение, са с бронхопневмонии и с обострена дихателна недостатъчност при пациенти с ХОББ /Хронична обструктивна белодробна болест/. С усложнения от респираторните заболявания са и астматици.

Завеждащата посочи, че случаите започнали драстично да нарастват по Коледа и оттогава досега през отделението са преминали над 170 болни на възраст от 20 до 90 г. Най-засегнати са обаче пациентите в диапазона от 55 до 70 г., защото имат придружаващи заболявания, които декомпенсират от ОРЗ-тата. От Ивановден – 7 януари, просто е ад от болни, смятат медиците от отделението.

Най-тежко болестта протича при хората с хронични дихателни проблеми – те са най-уязвими, защото при всяко обостряне не се знае какъв ще е изходът, а и те не се възстановяват напълно след прекараната вироза, обясни д-р Вълканова. След тях са пациентите със сърдечна недостатъчност и диабетиците, които са особено податливи на инфекциозни усложнения след прекарана дихателна инфекция и развиват бактериално заболяване.

Пациентите с ХОББ постъпват с кашлица и задух, а болните от пневмонии – с повишена над 38 градуса температура и адинамия. Имаме няколко човека и с кръвохрак, които се изследват за туберкулоза и рак на белия дроб, предстоят им бронхоскопии, каза д-р Вълканова.

Заболелите пролежават в отделението 5-7 дни, но понякога остават и по 15. В момента трима от заболелите с пневмония, които са в по-тежко състояние, са преведени в Отделението по анестезиология и интензивно лечение /ОАИЛ/, където са поставени на апаратна вентилация.

До момента трима са починалите заради усложнения от съдово естество, те са над 80-годишни, уточни началникът на Пулмологията. Въпреки профилактиката пациентите са получили белодробна тромбоемболия. Всички са имали и придружаващи заболявания.

Д-р Вълканова отбеляза, че някои болни късно търсят медицинска помощ. Българинът предпочита да ходи на работа и търси лекар, когато отпадне напълно, когато е направил усложнение и дори е развил пневмония, коментира тя. Според известния пловдивски пулмолог заболелите трябва да започнат противовирусната терапия 24 часа от началото на болестта. Тогава лечението е ефективно. Добре е в първите два дни да останат вкъщи и да приемат симптоматични препарати за облекчаване на състоянието. Ако до 3-я ден не настъпи подобрение, непременно да отидат на преглед, защото тогава започват усложненията. 
 
 
Последни новини